Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
 • Zobrazit

Montážní návod dřevěné terasy

Jak na to?

Víme, že čas jsou peníze a tak vám v rychlosti popíšeme co vše je potřeba při plánování stavby Vaší terasy.
 

Stavba dřevěné terasy

1. materiál

 • terasová prkna
 • podkladové (konstrukční) hranoly nebo rektifikační terče
 • Speciální NEREZOVÉ vruty určené primárně pro montáž dřevěných teras
 • povrchová úprava

2. montáž

 1. Základem každé terasy je kvalitně připravený rovný, zhutněný povrch. Pro zhutnění je vhodné použít ŠTĚRK, KAČÍREK, BETON, DLAŽBU apod. Sklon povrchu je ideální přizpůsobit tak, aby z něho bezproblémově odtékala voda. V případě použití štěrku nebo kačírku doporučujeme podložit toto podloží černou geotextilií, aby nedocházelo k pozdějšímu prorůstání terasy trávou.
 2. Pro vytvoření roštu, na který budeme přichycovat pochozí dílce, použijeme podkladové hranolky o rozměru 45x70 mm naležato. Podkladové hranolky musí být ze zcela stejné dřeviny jako pochozí dílce! (to je velice důležité a to z toho důvodu že každé dřevo má jiné vlastnosti a pokud byste použili např. hranoly dubu a terasová prkna modřínu po čase by prkna popraskala vlivem rozlišného pnutí při vysychání a bobtnání dřeva)
 3. Při projektování a výpočtu spotřeby terasových dílců kalkulujeme s 5mm mezerami mezi jednotlivými pochozími dílci. Podkladní hranolky instalujeme v rozestupech 40 cm. Pro kalkulaci spotřeby použijte vzorec umístěný v zápatí této strany.
 4. Po nařezání a naformátování všech dřevěných dílců provedeme první nátěr (nanášíme štětcem!!!) povrchové úpravy impregnačním olejem WOODEX AQUA OLEJ (nabízíme širokou paletu odstínů) od finského výrobce TEKNOSOY nebo OSMO COLOR speciální přírodní oleje a vosky. Před touto povrchovou úpravou doporučujeme provést impregnaci. Touto impregnací dojde ke sjednocení nasákavosti povrchu a zamezí se vytvoření fleků. Doba zaschnutí prvního nátěru je 24–48 hodin v závislosti na klimatických podmínkách (UPOZORNĚNÍ: nátěr nesmí schnout na přímém slunci!!!). Druhý nátěr provádíme až po konečné instalaci terasy. Nátěr doporučujeme opakovat vždy na jaře, ideálně pak i na podzim.
 5. Montáž provádíme výhradně speciálními nerezovými vruty se dvěma závity – do každého překřížení s podkladovým hranolkem umisťujeme dva vruty cca. 3 cm od okraje pochozího dílce. V případě, že volíte pochozí hrubé drážkování, šroubujeme do druhého vyvýšení – v žádném případě ne do drážky!!! První podkladový hranolek umisťujeme ve vzdálenosti 5 - 7 cm od okraje terasy.
 6. Konce terasových prken doporučujeme ošetřit voskem nebo silnovrstvým nátěrem – zajistíme tak ochranu proti štěpení – vzniku trhlin.
 7. Upozornění: terasové dílce nikdy neskladujeme na přímém slunci – hrozí deformace a praskání. 

ÚDRŽBA… a co se může na modřínové terase vyskytnout

 • Doporučujeme pravidelnou údržbu terasy od hrubých ale i jemných nečistot.
 • Modřín je známý svou různobarevností v oblasti bělové a dřeňové části (zamodrání dřeva není u terasových dílců považována za vadu).
 • Modřín je přírodní materiál, který mění svůj obsah přímo úměrně s vlhkostí okolního prostředí (smršťování/bobtnání) s ukazatelem vypadnutí tzv. mrtvých suků – za tímto účelem nabízíme opravné sady včetně servisu.

Doplnění


V případě že si na stavbu terasy netroufnete sami a to např. z důvodů časových či jiných nabízíme Vám možnost stavby terasy našim profesionálním týmem. Stačí vyplnit poptávkový formulář a mi Vám pomůžeme.
 

Výpočet spotřeby materiálu na TERASU

Příklad: plánujeme terasu 10 x 5 m = 50 m²
Pro realizaci potřebujeme, přičemž hodnotu 50 m² použijeme jako konstantu:

 • 1,2 násobek černé geotextílie (pouze v případě štěrkového nebo kačírkového podkladu) = 60 m² geotextílie,
 • 35 násobek speciálních nerezavých vrutů (spotřeba cca. 35 vrutů / 1 m2) = 1 750 ks vrutů,
 • 1,0 - 1,2 násobek pochozích dílů 27 x 145 mm = 50 – 60 m²,
 • 2,5 násobek podkladových hranolků, přičemž výsledek je v celkovém počtu běžných metrů = 125 běžných metrů,
 • 0,6 násobek povrchové úpravy, přičemž výsledek je v litrech = 30 litrů.


 


KATEGORIE
Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!
Platební metody
Akční nabídka

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: ZahradníTerasy.cz - Ing. Ladislav Dvořák, Zminný 30, 530 02 Pardubice - Dašice
telefon 604 942 504 | Kamenné dlažby a terasy

mobil: 604 942 504

email: info@zahradniterasy.cz
 
 

JavaScript musí být povolen