Jak na to?
Víme, že čas jsou peníze a tak vám v rychlosti popíšeme co vše je potřeba při plánování stavby Vaší terasy.
Stavba dřevěné terasy
1. materiál
- terasová prkna
- podkladové (konstrukční) hranoly nebo rektifikační terče
- Speciální NEREZOVÉ vruty určené primárně pro montáž dřevěných teras
- povrchová úprava
2. montáž
- Základem každé terasy je kvalitně připravený rovný, zhutněný povrch. Pro zhutnění je vhodné použít ŠTĚRK, KAČÍREK, BETON, DLAŽBU apod. Sklon povrchu je ideální přizpůsobit tak, aby z něho bezproblémově odtékala voda. V případě použití štěrku nebo kačírku doporučujeme podložit toto podloží černou geotextilií, aby nedocházelo k pozdějšímu prorůstání terasy trávou.
- Pro vytvoření roštu, na který budeme přichycovat pochozí dílce, použijeme podkladové hranolky o rozměru 45x70 mm naležato. Podkladové hranolky musí být ze zcela stejné dřeviny jako pochozí dílce! (to je velice důležité a to z toho důvodu že každé dřevo má jiné vlastnosti a pokud byste použili např. hranoly dubu a terasová prkna modřínu po čase by prkna popraskala vlivem rozlišného pnutí při vysychání a bobtnání dřeva)
- Při projektování a výpočtu spotřeby terasových dílců kalkulujeme s 5mm mezerami mezi jednotlivými pochozími dílci. Podkladní hranolky instalujeme v rozestupech 40 cm. Pro kalkulaci spotřeby použijte vzorec umístěný v zápatí této strany.
- Po nařezání a naformátování všech dřevěných dílců provedeme první nátěr (nanášíme štětcem!!!) povrchové úpravy impregnačním olejem WOODEX AQUA OLEJ (nabízíme širokou paletu odstínů) od finského výrobce TEKNOSOY nebo OSMO COLOR speciální přírodní oleje a vosky. Před touto povrchovou úpravou doporučujeme provést impregnaci. Touto impregnací dojde ke sjednocení nasákavosti povrchu a zamezí se vytvoření fleků. Doba zaschnutí prvního nátěru je 24–48 hodin v závislosti na klimatických podmínkách (UPOZORNĚNÍ: nátěr nesmí schnout na přímém slunci!!!). Druhý nátěr provádíme až po konečné instalaci terasy. Nátěr doporučujeme opakovat vždy na jaře, ideálně pak i na podzim.
- Montáž provádíme výhradně speciálními nerezovými vruty se dvěma závity – do každého překřížení s podkladovým hranolkem umisťujeme dva vruty cca. 3 cm od okraje pochozího dílce. V případě, že volíte pochozí hrubé drážkování, šroubujeme do druhého vyvýšení – v žádném případě ne do drážky!!! První podkladový hranolek umisťujeme ve vzdálenosti 5 - 7 cm od okraje terasy.
- Konce terasových prken doporučujeme ošetřit voskem nebo silnovrstvým nátěrem – zajistíme tak ochranu proti štěpení – vzniku trhlin.
- Upozornění: terasové dílce nikdy neskladujeme na přímém slunci – hrozí deformace a praskání.
ÚDRŽBA… a co se může na modřínové terase vyskytnout
- Doporučujeme pravidelnou údržbu terasy od hrubých ale i jemných nečistot.
- Modřín je známý svou různobarevností v oblasti bělové a dřeňové části (zamodrání dřeva není u terasových dílců považována za vadu).
- Modřín je přírodní materiál, který mění svůj obsah přímo úměrně s vlhkostí okolního prostředí (smršťování/bobtnání) s ukazatelem vypadnutí tzv. mrtvých suků – za tímto účelem nabízíme opravné sady včetně servisu.
Doplnění
V případě že si na stavbu terasy netroufnete sami a to např. z důvodů časových či jiných nabízíme Vám možnost stavby terasy našim profesionálním týmem. Stačí vyplnit poptávkový formulář a mi Vám pomůžeme.
Výpočet spotřeby materiálu na TERASU
Příklad: plánujeme terasu 10 x 5 m = 50 m²
Pro realizaci potřebujeme, přičemž hodnotu 50 m² použijeme jako konstantu:
- 1,2 násobek černé geotextílie (pouze v případě štěrkového nebo kačírkového podkladu) = 60 m² geotextílie,
- 35 násobek speciálních nerezavých vrutů (spotřeba cca. 35 vrutů / 1 m2) = 1 750 ks vrutů,
- 1,0 - 1,2 násobek pochozích dílů 27 x 145 mm = 50 – 60 m²,
- 2,5 násobek podkladových hranolků, přičemž výsledek je v celkovém počtu běžných metrů = 125 běžných metrů,
- 0,6 násobek povrchové úpravy, přičemž výsledek je v litrech = 30 litrů.